Recetë për sangria

Recetë për sangria

Pērbërësit për 6 persona
Koha e përgatitjes: 30 min

 • 1/2 gote brandy
 • 1/4 gote lëng limoni
 • 1/3 gote koncentrat limonate i ngrirë
 • 1/3 gote lëng portokalli
 • 1 shishe (750 mililitra) verë e kuqe
 • 1/2 gote triple sec
 • 1 limon i prerë në feta
 • 1 portokall i prerë në feta
 • 1 limon i athët i prerë në feta
 • 1/4 gote sheqer i bardhë (opsionale)
 • 8 qershi maraschino
 • 2 gota ujë i gazuar (opsionale)

Në një enë të madhe (brokë apo tas), përzieni së bashku brendin, lëngun e limonit, koncentratin e limonatës, lëngun e portokallit, verën e kuqe, triple sec dhe sheqerin. Shtoni fetat e limoni, portokallit, limonit të athët dhe qershitë maraschino në përzierje.

Ruajeni në frigorifer gjatë natës për të arritur shijen më të mirë. Për të shtuar pak shkumë, gjatë servirjes mund të shtoni pak club soda.

Burim: AllRecipes